8 niezwykłych faktów na temat baobabu
1. Baobab to jedno z najdłużej żyjących drzew.
Drzewa baobabu potrafią dożyć nawet kilku tysięcy lat. Z racji na słabo widoczne słoje do określenia ich wieku używa się datowania węglem. Są odporne na susze i trudne warunki klimatyczne. Jeśli w wyniku pożaru lub przez termity ich kora zostanie uszkodzona, mają one niezwykłe możliwości regeneracji. Tym, co potrafi je zniszczyć jest gnicie od środka. Śmierć tego drzewa bywa więc dość niespodziewana – niewidoczne procesy zachodzą wewnątrz, aż pewnego dnia baobab zapada się i przewala, pozostawiając po sobie stos włókien.

2. Baobaby to jedne z największych drzew na świecie.
Największym gatunkiem baobabu jest baobab afrykański, łac. Adansonia digitata – właśnie z tego gatunku produkowany jest nasz olej z nasion baobabu Africo.
Według Księgi Rekordów Guinnessa największym żyjącym baobabem jest drzewo o nazwie Sagole, które znajduje się w RPA, niedaleko granicy z Zimbabwe. Ma 22 metry wysokości i 33 metry obwodu, co oznacza, że potrzeba aż 36 osób trzymających się za ręce, by utworzyć okręg wokół drzewa.
3. Miejsca, gdzie można spotkać baobaby.
Istnieje 9 sklasyfikowanych odmian baobabu, z czego aż 6 rośnie jedynie na Madagaskarze – jest tak z racji na odizolowany, bogaty ekosystem tej wyspy. Pozostałe 2 gatunki baobabu można znaleźć w różnych regionach Afryki, a ostatni gatunek ma swój dom w Australii.
4. Baobaby nazywane są drzewami życia.
Skąd ta niezwykła nazwa? Drzewa baobabu mogą przechowywać spore ilości wody w swoich przestronnych pniach. Dzięki temu mogą służyć ludziom i zwierzętom, będąc źródłem wody i pożywienia w czasach susz, niejednokrotnie ratując życie.

5. Superfood – owoce baobabu.
Owoce baobabu są niezwykle odżywcze. Mogą być spożywane zarówno świeże, jak i suszone. Co ciekawe, owoce same wysychają na drzewie, naturalnie przez działanie wysokich temperatur. Po zebraniu więc wystarczy tylko zmielić je, a otrzymany proszek nie wymaga konserwantów ani sztucznych procesów, aby zachować swoją świeżość nawet przez 2 lata. Można więc długo cieszyć się tym doskonałych źródłem witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy. Zawierają np. więcej witaminy C niż pomarańcze i więcej potasu od bananów. Owoce, liście, kora i nasiona baobabu są tradycyjnie stosowane przy leczeniu chorób i wzmacnianiu układu odpornościowego.
6. Baobaby jako niezwykle budynki.
Zdarza się, że przestrzenne wnętrze baobabu zostaje zaaranżowane przez ludzi i staje się on barem, wiatą na przystanku autobusowym, więzieniem lub kryjówką.

7. Kwiaty baobabu kwitną nocą.
Baobab ma niezwykły okres kwitnienia. Trwa on do 24 godzin i zaczyna się późnym popołudniem lub wieczorem – główna faza rozwijania się kwiatu przypada więc na noc. Dodatkowo z racji na późną porę to nietoperze i ćmy zapylają kwiaty baobabu.
8. Olej z baobabu – idealny dla skóry i włosów.
Nasiona z owoców baobabu dają olej, który posiada szereg właściwości: jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe: oleinowy (34%) i linolowy (33%), jak również nasycony kwas palmitynowy (23%). Zawiera także przeciwutleniacze, fitosterole i witaminy A, D i E.
Olej z baobabu jest też naturalnych repelentem na insekty.
